Faculty Council Officers

July 1, 2018 – June 30, 2019

Chair: Timothy Gallagher (Finance and Real Estate)
Vice-Chair: Sue Doe (English)
Board of Governors Faculty Representative: Margarita Lenk (Accounting)
Executive Assistant/Recording Secretary: Rita Knoll
Parliamentarian: Lola Fehr, Registered Parliamentarian

Historical Membership

Faculty Council Members

Elected MembersRepresentingTerm ExpiresCollege / Division
Adam HeubergerHorticulture and Landscape Architecture2019Agricultural Sciences
Stephan KrollAgricultural and Resource Economics2019Agricultural Sciences
Jason BruemmerAnimal Sciences2021Agricultural Sciences
Cynthia (Cini) BrownBioagricultural Sciences and Pest Management2021Agricultural Sciences
Thomas BorchSoil and Crop Sciences2020Agricultural Sciences
Bradley GoetzCollege-at-Large2019Agricultural Sciences
Jane ChoiCollege-at-Large2019Agricultural Sciences
Ruth HufbauerCollege-at-Large2020Agricultural Sciences
Bill RankinAccounting2019Business
Kathleen KellyMarketing2021Business
Joe CannonCollege-at-Large2019Business
John HoxmeierCollege-at-Large2019Business
John Elder
(substituting for Tianyang Wang - Fall '18 sabbatical)
Finance and Real Estate2019Business
Stephen HayneComputer Information Systems2021Business
Dawn DeTienneManagement2021Business
Ali Pezeshki (substituting for Siddharth Suryanarayanan Fall '18 sabbatical)Electrical and Computer Engineering2019Engineering
Peter NelsonCivil and Environmental Engineering2021Engineering
Shantanu JatharMechanical Engineering2020Engineering
J. Rockey LuoCollege-at-Large2019Engineering
Kristen RasmussenAtmospheric Science2021Engineering
Travis BaileyChemical and Biological Engineering2019Engineering
Steven ReisingCollege-at-Large2019Engineering
Jason QuinnCollege-at-Large2021Engineering
John HayesDean, Warner College of Natural ResourcesN/AEx Officio Non-Voting Members
Blanche M. HughesVice President for Student AffairsN/AEx Officio Non-Voting Members
Anthony FrankPresidentN/AEx Officio Non-Voting Members
Brett AndersonSpecial Advisor to the PresidentN/AEx Officio Non-Voting Members
Kim TobinVice President for AdvancementN/AEx Officio Non-Voting Members
Mary OntiverosVice President for DiversityN/AEx Officio Non-Voting Members
Patrick BurnsVice President for Information Technology/Dean University LibrariesN/AEx Officio Non-Voting Members
Mark StetterDean, College of Veterinary Medicine and Biomedical SciencesN/AEx Officio Non-Voting Members
Shannon WagnerChair, Administrative Professional CouncilN/AEx Officio Non-Voting Members
Rick MirandaProvost/Executive Vice PresidentN/AEx Officio Non-Voting Members
Tom MilliganVice President for Public AffairsN/AEx Officio Non-Voting Members
Lou SwansonVice President for Engagement/Director of ExtensionN/AEx Officio Non-Voting Members
Alan RudolphVice President for ResearchN/AEx Officio Non-Voting Members
Ajay MenonDean, College of Agricultural SciencesN/AEx Officio Non-Voting Members
Daniel BushVice Provost for Faculty AffairsN/AEx Officio Non-Voting Members
Lynn JohnsonVice President for University OperationsN/AEx Officio Non-Voting Members
Jan NergerDean, College of Natural SciencesN/AEx Officio Non-Voting Members
Leslie TaylorVice President for Enrollment and AccessN/AEx Officio Non-Voting Members
Jeff McCubbinDean, College of Health and Human SciencesN/AEx Officio Non-Voting Members
Kelly LongVice Provost for Undergraduate AffairsN/AEx Officio Non-Voting Members
David McLeanDean, College of EngineeringN/AEx Officio Non-Voting Members
Beth WalkerDean, College of BusinessN/AEx Officio Non-Voting Members
Jim CooneyVice Provost for International AffairsN/AEx Officio Non-Voting Members
Ben WithersDean, College of Liberal ArtsN/AEx Officio Non-Voting Members
Jodie HanzlikDean, Graduate SchoolN/AEx Officio Non-Voting Members
Timothy GallagherChair, Faculty Council/Executive Committee2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Sue DoeVice-Chair, Faculty Council2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Margarita LenkBoard of Governors Faculty Representative2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Donald SamelsonChair Committee on Scholarship Research and Graduate Education2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Nancy HunterChair Committee on Libraries2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Katharine LeighChair Committee on Strategic and Financial Planning2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Jenny MorseChair Committee on Non-Tenure Track Faculty2020Ex Officio Voting Committee Chair Members
Bradley GoetzChair University Curriculum Committee2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Marie LegareChair Committee on Responsibilities and Standing of Academic Faculty2020Ex Officio Voting Committee Chair Members
Matt HickeyChair Committee on Teaching and Learning2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Don EstepChair Committee on Faculty Governance2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Mo SalmanChair Committee on University Programs2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Karen BarrettChair Committee on Scholastic Standards2019Ex Officio Voting Committee Chair Members
Todd DonavanChair Committee on Intercollegiate Athletics2020Ex Officio Voting Committee Chair Members
Susan (Suellen) MelzerCommittee on Non-Tenure Faculty2021Ex Offico Voting member
Denise ApodacaCommittee on Non-Tenure Track Facultyq2021Ex Officio Voting Member
Christine PawliukCommittee on Non-Tenure Track Faculty2019Ex Officio Voting Member
Patty Stutz-TanenbaumCommittee on Non-Tenure Track Faculty2019Ex Officio Voting Member
Daniel BakerCommittee on Non-Tenure Track Faculty2020Ex Officio Voting Member
Leslie Stone-RoyCommittee on Non-Tenure Track Faculty2019Ex Officio Voting Member
Mary Van BurenCommittee on Non-Tenure Track Faculty2020Ex Officio Voting Member
Steve BenoitCommittee on Non-Tenure Track Faculty2019Ex Officio Voting Member
Natalie OoiCommittee on Non-Tenure Track Faculty2021Ex Officio Voting Member
Anne WillifordSchool of Social Work2019Health and Human Sciences
Bolivar SeniorConstruction Management2020Health and Human Sciences
David SampsonFood Science and Human Nutrition2019Health and Human Sciences
Karen BarrettHuman Development and Family Studies2020Health and Human Sciences
Thomas ChermackSchool of Education2021Health and Human Sciences
Brian Tracy
(Raoul Reiser starts term January 2019)
Health and Exercise Science2021Health and Human Sciences
Matt MalcolmOccupational Therapy2020Health and Human Sciences
Nancy MillerDesign and Merchandising2021Health and Human Sciences
Thaddeus SunseriHistory2020Liberal Arts
Marius LeheneArtthru Fall 2019Liberal Arts
Julia Khrebtan-HorhagerCommunication Studies2019Liberal Arts
Antonio Pedros-GasconCollege-at-Large2019Liberal Arts
Jonathan CarlyonLanguages, Literatures and Cultures2019Liberal Arts
Michael PanteAnthropology2020Liberal Arts
Albert BimperEthnic Studies2019Liberal Arts
Moti GorinPhilosophy2019Liberal Arts
Ramaa VasudevanEconomics2020Liberal Arts
Michael HumphreyJournalism and Technical Communication2020Liberal Arts
Steve ShulmanCollege-at-Large2020Liberal Arts
Doug CloudEnglish2020Liberal Arts
Wesley FerreiraMusic, Theater, and Dance2019Liberal Arts
Ken Berry
(substituting for Tara Opsal - Fall '18 sabbatical)
Sociology2019Liberal Arts
Peter HarrisPolitical Science2021Liberal Arts
Allison PraschCollege-at-Large2020Liberal Arts
Lisa LangstraatCollege-at-Large2020Liberal Arts
Del HarrowCollege-at-Large2021Liberal Arts
Marcela VelascoCollege-at-Large2021Liberal Arts
Maura Velazquez-CastilloCollege-at-Large2021Liberal Arts
Chad HoffmanForest, Rangeland, and Watershed Stewardship2020Natural Resources
David KoonsFish,Wildlife, and Conservation Biology2021Natural Resources
Monique RoccaEcosystem Science and Sustainability2020Natural Resources
William SanfordGeosciences2020Natural Resources
Tara TeelHuman Dimensions of Natural Resources in Warner College2020Natural Resources
Mary MeyerStatistics2019Natural Sciences
Silvia CanettoPsychology2019Natural Sciences
Ross McConnellComputer Science2019Natural Sciences
Dylan YostPhysics2021Natural Sciences
TBDCollege-at-Large2018Natural Sciences
Anton BettenCollege-at-Large2019Natural Sciences
Yongcheng ZhouMathematics2020Natural Sciences
Brad ConnerCollege-at-Large2021Natural Sciences
Jennifer NyborgBiochemistry and Molecular Biology2019Natural Sciences
George BarisasChemistry2020Natural Sciences
Melinda SmithBiology2021Natural Sciences
Chuck AndersonCollege-at-Large2020Natural Sciences
Alan Van OrdenCollege-at-Large2020Natural Sciences
Linda MeyerLibraries2021University Libraries
Elizabeth RyanEnvironmental and Radiological Health Sciences2020Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Rao Veeramachaneni
(filling in for remainder of CW Miller's term - retiring)
Biomedical Sciences2019Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Noreen ReistCollege-at-Large2020Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Dean HendricksonClinical Sciences2019Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Marie LegareCollege-at-Large2019Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Tony SchountzMicrobiology, Immunology and Pathology2021Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Jennifer PeelCollege-at-Large2020Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
TBDCollege-at-Large2018Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Gerrit BoumaCollege-at-Large2021Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Anne AveryCollege-at-Large2019Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Dawn DuvalCollege-at-Large2019Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Tod ClappCollege-at-Large2019Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
William BlackCollege-at-Large2020Veterinary Medicine and Biomedical Sciences